Božić -prilika da razmisliš i počneš živjeti
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 23. 12. 2016.

Vrijeme uistinu brzo leti i tako dan po dan, mjesec po mjesec i eto nam još jednog Božića. Premda bi protjecanje vremena moglo pretpostaviti i događanje određenih promjena i napredovanja, te očekivane promjene u društvu nisu baš primjetne.  Mogli bi reći da je stara latinska poslovica „historia magistra vitae est‟ - povijest je učiteljica života, zapravo vrlo upitne istinitosti. Zašto?

Pogledajmo malo u povijest. Vratimo li se otprilike 2000 godine u nazad naći ćemo se u razdoblju vladavine rimskoga carstva. Židovski narod željno je iščekivao Mesiju, Spasitelja koji će im donesti slobodu i mir. Kako su oni zamišljali tog Mesiju i taj mir?

Mesija je trebao biti njihov budući kralj koji će ih svojom moći povesti u oslobođenje od rimske tiranije i koji će potom vladati jednim moćnim izraelskim kraljevstvom. Tako su nekako očekivali i dolazak tog Mesije, moćno i snažno.  Zbog tih svojih planova i nacrta pravog Mesiju nisu prepoznali, a bio je među njima i ne samo da ga nisu prepoznali, nego su ga i odbacili.

Danas, nakon što je toliko vremena prošlo situacija je ista.

Historia magistra vitae est?

Čovjek i danas čezne za srećom, slobodom, mirom, ljubavi i čini najveću pogrešku kad očekuje od krivih stvari da mu ispuni i zadovolji te potrebe.   Novac, karijera, ugled, bogatstvo pa čak i zdravlje neke su od stvarnosti od kojih ljudi očekuju sreću, mir i sigurnost te ih na neki način pretvaraju u svoje spasitelje. „Neka je zdravlja i novaca i sve će drugo biti dobro!‟                 Naravno da sve nabrojane vrijednosti ili njihova kombinacija nisu same po sebi loše, nije uopće loše biti slavan, bogat i pucati od zdravlja ali problem nastaje onoga trenutka kad čovjek pomisli da je to ono što mu treba za sreću. To najbolje znaju oni koji su bogati, slavni, zdravi a nesretni jer im je život ruševina.

Ali ima nade za sve jer Bog je obećao Mesiju i poslao ga u liku svoga sina Isusa Krista koji se rodio u štalici, došao je skromno i ponizno, nenametljivo. Ima nade jer nam Bog nudi sve, a za uzvrat ne traži gotovo ništa, samo naš pristanak.  Bog ne želi ograničiti čovjeka u ničemu, niti mu išta uskratiti. Bog tebi želi pružiti ljubav i sve što ti je potrebno, ali poštuje tvoju slobodu izbora. Paradoksalno je da je svemogući Bog pred tvojom slobodnom voljom nemoćan, toliko te poštuje.

Ne dopustimo da nam ovaj Božić prođe a da se ništa ne promijeni u našim životima, u našim srcima. Ne dopustimo da nas sjaj tolikih lažnih spasitelja odvuće od onoga koji nam uistinu nudi ljubav, mir, sigurnost i sve ono za čim čezne naše srce. Isus Krist je za sebe rekao:  „Ja sam put, istina i život!‟ i uistinu...pokloniš li Isusu, ovog Božića, svoje srce i iskreno ga pozoveš da bude tvoj put, tvoja istina i tvoj život bit ćeš svjedok djelotvorne Isusove ljubavi. Ljubavi koja ti neće uskratiti ništa, a dat će ti snage da opraštaš, voliš i živiš.

Nemoj se uljuljati u svakodnevicu i da jedino što se mijenja u tvom životu budu godišnja doba, Isus ti nudi avanturu života, avanturu ljubavi, radosti i mira. Odvaži se i pristani i vidjet ćeš kako Bog mijenja tvoje srce i ispunja ga pravom radošću.

Sretan Božić i sretnu novu 2017. godinu svima želi vjeroučitelj Jure Gagić!