« Lipanj 2017 »

31.05.2017. 21:55
Pogled prije praznika
Broj 92, svibanj 2017.ISSN 1848-2171 Školska godina bliži se kraju, ali upravo sad nas čeka intezivno razdoblje preispitivanja znanja  i zaključivanje ocjena. Pošto već nekoliko brojeva smo "dvojezični" tako nastavljamo u istom tonu s odličnim primjerima dobre prakse u lijepoj … Nastavi čitati →

31.05.2017. 21:02
Spoznavanje razvojnega kroga navadne krastače
Denis Matežič Uvod Ob mlaki smo z drugošolci naleteli na samčka in samičko krastače, v vodi pa na paglavce. Dvoživki in paglavce smo previdno prenesli v šolo. V učilnici smo jim uredili začasen življenjski prostor do izpustitve, jih opazovali in … Nastavi čitati →

31.05.2017. 20:59
Razvrščanje in ločevanje snovi
Lidija Abramič V razredu imamo zbirko predmetov iz različnih snovi. Učenci jih najprej poskušajo ločiti na otip (mehke, trdne, mrzle, upogljive ...), nato pa ugotavljajo, iz katerih snovi so ti predmeti. Predmete stresemo na mizo in jih poskušamo razvrstiti po … Nastavi čitati →

20.06.2017. 12:51
CARNet donirao sustav za praćenje kakvoće zraka Tehničkoj školi u Sisku
Tijekom dana mnogi od nas većinu vremena provode u zatvorenom prostoru – kod kuće, na poslu ili u školi. Kakvoća zraka koji udišemo u zatvorenom prostoru ima izravan utjecaj na naše zdravlje, a loša kakvoća zraka u zatvorenom prostoru može štetiti osjetljivim skupinama stanovništva u koje spadaju i djeca.

20.06.2017. 11:02
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet priprema provedbu postupka javne nabave za „Nabavu opreme za regionalne obrazovne centre u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)” i „Nabavu visokodostupnog sustava za pohranu i analizu strukturiranih i nestrukturiranih podataka u okviru projekta “e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”.

Pobjeda Uskrsloga!
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 15. 4. 2017.

Veliko je to otajstvo, neshvatljivo u potpunosti ljudskom razumu, Bog šalje svoga sina koji je istobitan sa Ocem i tako utjelovljen, rođen od Marije postaje pravi čovjek da bi nam pokazao Božju ljubav, služio nam i naposljetku, umro za nas.

Isus Krist bio je pravi Bog i pravi čovjek i imao je slobodnu volju, nije bio isprogramiran, poput robota da izvrši misiju i umre na križu. On je križ prihvatio dobrovoljno i tu se pokazuje narav njegovog djelovanja, a to je ljubav i služenje. U trenutku Isusove smrti na križu, hramska se zavjesa razderala napola. Zavjesa u hramu čuvala je od pogleda Kovčeg saveza u kojem su Židovi čuvali ploče sa zapovijedima koje je Bog dao Mojsiju. Znamo da su Židovi bili izabrani narod, a sam Kovčeg saveza smatrali su praktički Božjim prisustvom i nije mogao bilo tko doći u njegovu blizinu. U trenutku Isusove smrti kad se razderala ta zavjesa, na simbolički je način Božje prisustvo i Božja blizina bila dostupna svim ljudima koji su je htjeli prihvatiti.

Tri dana nakon smrti Isus je uskrsnuo i zadao tako posljednji udarac smrti koja više nije konačni kraj. Smrt je pobijeđena, Isus Krist nam je otvorio vrata u vječni život. Što sve to znači za mene danas? Možemo pomisliti! Možemo odbaciti pomisao o nekakvom vječnom životu i reći:  „Baš me briga što je bilo i što će biti! Ja želim uživati sad!‟ E pa prekrasno je upravo to što pobjedu Uskrsloga možemo osjetiti svaki dan. Postoje tolike brojne situacije u našim životima koje nas uništavaju i koje su prilika Kristu da nam pokaže svoju ljubav. Upravo nam uskrsli Isus Krist može pomoći da lakše opraštamo, da lakše ljubimo, da se lakše odupremo grijehu i svemu onome što nas uništava. Moći oprostiti čini nas slobodnima, moći nesebično i iskreno ljubiti čini nas radosnima i ispunjenima. Neke stvari su nemoguće izvedive samo ljudskim snagama i to je dobro jer kad postanemo svjesni da sami ne možemo i kad pozovemo Isusa Krista da nam bude naša pomoć i naš životni suputnik iskusit ćemo radost Uskrsa, radost Kristove pobjede nad našim nemoćima, našim slabostima i grijesima. Život u praštanju i ljubavi prema bližnjemu te u vjeri u Isusa Krista zaista nam od ovozemaljskog života, ma kako god težak bio, može učiniti jednu smislenu cjelinu koja može biti predokus onoga vječnoga života kojega nam je Isus Krist osigurao svojim uskrsnućem.

Svima želim sretan i blagoslovljen Uskrs i neka nam svjetlo Uskrsloga rasvijetli sve naše tame, njegova ljubav da snage za svaki novi korak te da naš život može biti jedno veliko svjedočanstvo pobjede uskrsloga Isusa Krista sada i u vječnosti.