« Ožujak 2024 »

Uskrsli nam Isus daje mir!
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 30. 3. 2018.

Mir vama! To je pozdrav kojim je Isus prema Ivanovom evanđelju pozdravio svoje apostole kad je došao među njih nakon Uskrsa. Iako su vidjeli Isusova čuda, slušali Isusove riječi ipak su se nakon Isusove smrti sakrili u strahu od progona, u strahu od ismijavanja. U trenutku kad je Isus uhićen, mučen i razapet mnogi su se učenici u tom istom strahu razbježali. Pod križem je bio samo Ivan.

Siguran sam da im je poslije bilo krivo zbog toga, imali su puno pitanja, nisu imali hrabrosti  ali ni ideja što napraviti dalje. Isus pri prvom susretu sa svojim apostolima nakon uskrsnuća nije ih korio zbog toga što su ga napustili u najtežim trenucima, nije ih niti pitao zašto su to učinili, nije uopće spominjao on što se zbilo. Došao je među njih i rekao im je ˝Mir vama!˝.

Znao je Isus što apostolima u onome trenutku treba, mir. Taj Isusov pozdrav rastjerao je tjeskobu i strah kod apostola te se njihovo srce napunilo mirom i radošću.

Koliko puta smo mi, koji se deklariramo kao kršćani, pobjegli od Isusa, koliko smo ga puta zatajili, koliko smo samo puta postupili kontra Isusove zapovijedi ljubavi koja nam govori o ljubavi prema bližnjem? Bezbroj je loših primjera koji se danas provlače kroz medije, na koje se stavlja naglasak, a koji nam govore o lošim i nedopustivim postupcima onih koji se deklariraju kao kršćani. No postojanje tih loših primjera ne znači da nema i onih pozitivnih, onih dobrih samo se o tome nekako manje izvještava, o tome se šuti.

Isus je toga svjestan, dobro on zna s kim ima posla i opet kao i svojim apostolima nama ne dolazi sa osudom, ne dolazi nam sa pitanjima na koja trebamo dati odgovor, Isus i danas dolazi sa riječima ˝Mir vama!˝.  Mir je danas potreban svijetu više nego ikad.

U potrazi za tim mirom i smislom čovjek često slijedi svoje snove i oslanja se na svoje snage, ne prežući pred ničim samo da ostvari svoj cilj. Zašto je toliko zavisti, svađa, spletkarenja, ratova? Pa upravo zato što čovjek drugog čovjeka ponekad smatra zaprekom u ostvarivanju tih svojih ciljeva. Tako imamo napetosti u međuljudskim odnosima u obitelji, među susjedima, među narodima i sve nam to odnosi mir. Isus i nama dolazi i u svakoj našoj životnoj situaciji želi nam reći ˝Mir vama!˝.

Uskrs, kao najveći kršćanski blagdan, prilika je da prihvatimo taj Kristov mir. Prilika nam je da zastanemo i razmislimo što želimo od našeg života. Bog je ljubav i daje nam slobodu, ali nam daje i smjernice koje možemo i ne moramo prihvatiti. Isus tako kaže i ˝Ja sam put, istina i život!˝

Zaista, tko prihvati Isusa kao put, istinu i život bit će svjedok goleme Isusove ljubavi koja će mu dati snage da može oprostiti nepravdu, da može pružiti ruku pomirenja, da može krenuti dalje bez obzira na poteškoće.

Svima vama želim da ovoga Uskrsa čujete taj Kristov pozdrav u svom srcu i da prihvatite mir koji vam uskrsli Krist želi dati jer Isus Krist želi u tvom životu uskrsnuti ono što je umrlo, izliječiti ono što je bolesno i ispraviti ono što je krivo.

Sretan i blagoslovljen Uskrs želi vam vaš vjeroučitelj.