« Ožujak 2024 »

Bog je ljubav
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 23. 12. 2018.

Evanđelja nam pripovijedaju kako je car August izdao naredbu o popisu stanovništva. Ljudi su i u to vrijeme živjeli više, manje slično kao i mi danas, sa svojim brigama, obavezama, rješavajući egzistenciju. Baš u to vrijeme Bog ostvaruje svoj plan, plan ljubavi za svakog čovjeka.

Josip je bio rodom iz Betlehema i zbog spomenutog popisa stanovništva morao je otići iz Nazareta u Betlehem sa svojom zaručnicom Marijom kako bi izvršio svoju građansku dužnost.

Sva svratišta, apartmani , hosteli i sobe zbog novonastale situacije bili su puni.  Josip i Marija odbijani su kamo god da su pokucali, gdje god da su pitali jednostavno nije bilo slobodnog mjesta za njih. Ne bi to još bio i neki problem ali Marija je bila trudna i došlo je vrijeme poroda, a oni na cesti, za Josipa, Mariju i maleno dijete koje se treba roditi nema mjesta. Utjelovljena riječ Božja, sami Bog dolazi među ljude u liku djeteta i za njega nema mjesta. Bogu ništa nije nemoguće, mogao je on stvoriti najljepši i najudobniji smještaj u kojem će Marija roditi, ali nije, Bog prihvaća i skromnu štalicu.

Ovaj događaj svjedoči nam kako Bog dolazi u naš život, potpuno nenametljivo, ostavljajući nam potpunu slobodu da ga prihvatimo ili odbijemo.

Razmislimo malo.

Danas su mnogima puna usta 21. stoljeća, pogotovo kad se želi naglasiti životni napredak i odmak od nečeg starog i lošeg. Zaista, gotovo svakodnevna znanstvena i medicinska otkrića, informatizacija društva i moderne tehnologije uvelike olakšavaju život današnjem čovjeku. Istovremeno, uz svu tehnologiju i programe koji nam omogućuju komunikaciju, postoji opasnost od otuđenja, opasnost od udaljavanja čovjeka od čovjeka upravo zahvaljujući toj tehnologiji.

Znate li da je vlada Velike Britanije ove godine osnovala ministarstvo usamljenosti. Da, postoji i ministrica usamljenosti Ms Tracey Crouch. Liječnici su upozorili vladu da usamljenost ima vrlo štetne posljedice i vlada je reagirala. Od kud usamljenost danas kraj tolikog napretka i odmaka, u 21. stoljeću?

Toliko je ljudi danas koji su željni ljubavi i sreće, toliko je onih koji su željni iskrenosti. Današnji tempo života je takav da se čovjek vrlo lako izgubi u svojim planovima, obvezama i pravima.

Nikakav napredak, niti postignuća, bogatstva ni slava ne mogu nam osigurati sreću, a zapravo tako je jednostavno biti sretan i ne samo sretan, nego istinski radostan.

Trojica kraljeva, mudraca iz evanđelja slijedili su zvijezdu i došli su do novorođenog Isusa. Isus Krist želi nas dovesti bliže sebi i darovati nam onaj pravi mir i radost, samo je pitanje koliko smo mi spremni na suradnju. Svojim rođenjem u štalici Isus Krist želio nam je pokazati da nema situacije u koju nije spreman uči, oživljavanjem mrtvog Lazara i brojnim drugim čudesima  Isus nam je pokazao da nema toga što ne može napraviti za nas, opraštajući Mariji Magdaleni i cariniku Zakeju Isus nam je pokazao da nema toga što ne može oprostiti.

Isus Krist nas poziva da živimo u istini, da odbacimo neiskrenost, poziva nas da ljubimo svojeg bližnjega i svojeg neprijatelja, da opraštamo... takav život nas čini istinski slobodnima, radosnima  i mirnima bez ikakve potrebe da stavljamo maske i glumatamo u strahu da nam naš ugled ne padne i da drugi o nama nešto loše ne pomisle. Takav život je lijep i u potpunosti ostvariv u zajedništvu sa Isusom Kristom.  Svima želim da ovog Božića uz sve divne mirise, susrete i poklone dopustimo Isusu Kristu da bude barem dio našeg Božića, barem dio našeg života jer više Isusa Krista u našim životima znači i više istine, više ljubavi, više praštanja, više razumijevanja, više radosti...

Blagoslovljen Božić i sretnu novu 2019. godinu želi vam vaš vjeroučitelj!