2009-09-28 00:00:00 DAN SAĐENJA STABALA
Naša škola pridružuje se međunarodnoj edukativnoj akciji sadnje drveta već treću godinu za redom. Ove godine akciju podržavamo sadnjom nekoliko drveta. U matičnoj školi smo zasadili četiri tuje, tulipanovac (listopadno stablo prekrasnih cvjetova, posebno pogodno za velike vrtove, kakav je naš školski vrt), ginko, žalosnu vrbu, gledičiju i višnju. PŠ Belaj također je zasadila dva stabla – tulipanovac i lipu. Na nama je sada da ih njegujemo i sačuvamo zdrav okoliš za njihov rast.
UNESCO mreža udruženih škola pozvala je i ove godine sve zainteresirane UNESCO udružene škole te druge škole na obilježavanje Dana sadnje drveta – 21.rujna. Cilj ovoga programa koji je iniciran u Finskoj još 2004. godine je osvješćivanje javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji. Sadnjom drveta pomažemo našem planetu. Akcijom se planira do 2017. godine zasaditi 100 milijuna stabala širom svijeta. Na dan sadnje drveta prva se stabla sade u Oceaniji, zatim, slijedeći putanju Sunca, u Aziji, Europi i Africi, točno u podne. Posljednja stabla tako se sade u Sjevernoj i Južnoj Americi. Posađeno drvo podsjeća nas na važnost prirode i zaštite okoliša. Prošle godine u akciji je sudjelovalo 2.000 škola iz 122 zemlje (i Republike Hrvatske) te je na taj način posađeno oko 300.000 novih stabala. Podsjećamo da su Ujedinjeni narodi taj dan proglasili Međunarodnim danom mira. Ove godine posvećen je inicijativi za nuklearno razoružanje.
TULIPANOVAC (Liriodendron tulipifera) je listopadno stablo iz porodice magnolija, porijeklom iz Sjeverne Amerike.To je visoko i široko stablo i najviše dolazi do izražaja u većim vrtovima i parkovima. Visina rasta mu je od 20 do 25 metara. List i zeleni cvjetovi imaju oblik tulipana, odakle mu i dolazi ime. Ovo stablo procvate tek nakon 6 do 8 godina, ali vrijedi čekati da procvate. Ovo stablo zahtijeva puno sunca i svjetla da može obilno cvasti. Sadi se kao soliterno stablo u velike vrtove ili u grupama u parkovima, te kao drvoredno stablo po gradskim ulicama. TUJA je prelijepi crnogorični grm koji je strogo uspravan i ima prekrasnu tamnozelenu boju koju zadržava i preko zime. Ima vrlo guste iglice koje su mekane i nisu bodljikave, ali su otrovne. Raste relativno brzo a može narasti do visine od 2 do 3 metra ako se ne orezuje za živicu. Rezidba ne smije biti na visinu manju 60 – 70 cm. Dobro podnosi orezivanje i ne nastaju nikakva oštećenja nakon toga na lišću niti na granama. Može se oblikovati po želji. Sunce a isto tako i hladovinu vrlo dobro podnosi tako da je prikladna za sva mjesta sadnje. Najčešće se koristi u kućnim vrtovima, kamenjarima , uz vrtna jezerca ukoliko ju sadimo pojedinačno te kao živicu ukoliko ju sadimo u redove jedna do druge, i to na razmak 60 – 70 cm. Tuju možemo držati i u cvjetnjaku i ne posaditi ju u zemlju i neće doći do smrzavanja. A kada ju posadimo, obavimo to u proljeće ili u jesen. Ipak je bolje u raniju jesen dok još nije jako hladno, a zemlja je i dalje topla pa će biljka moći bolje raširiti i razviti svoje korijenje. Nakon sadnje mogu joj se malo skratiti vrhovi tako da biljka dobije i na širini, a ne ode sva u visinu.
|
Osnovna škola Barilović |