Škola je osnovana 1. ožujka 1904. godine. Od 1969. godine nosi naziv OŠ Bratstvo i jedinstvo. Godine 1986. integrirana je u OŠ Vladimir Nazor u Dugoj Resi, a ponovo se osamostaljuje 15. listopada 1995. godine. U Domovinskom ratu škola je teško oštećena, a nakon rata porušena radi gradnje nove zgrade. Novu zgradu škole projektirala je Vesna Vinski, dipl. ing. arh., a sagrađena je 2000. godine sredstvima Ministarstva obnove i razvitka.
U školskoj godini 2018./2019. energetski smo obnovili PŠ Belaj (1.487.210,06 kn) i PŠ Leskovac Barilovićki. Očekuje nas i dogradnja matične škole radi povećanja broja učenika. Škola također provodi eksperimentalni program Škola za život kojim se nastoji unaprijediti korištenje IKT-a i digitalnih alata, primjenjivati nove nastavne metode, nove načine vrednovanja, naučiti učenike kako učiti, uvesti više problemske nastave te provjeriti primjenu novih kurikuluma temeljenih na ishodima čime se napuštaju nastavni planovi i programi temeljeni na sadržajima.
Školske godine 2016./2017. školu polazi 158 učenika.
Ove školske godine škola je na natječaj Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja prijavila projekt Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja, a namijenjen je obnovi zgrade PŠ Belaj. Potpisano je partnersto s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Vrijednost projekta je 1.801.855,15 kn.
Europskom socijalnom fondu prijavljen je projekt Unaprjeđenje pismenosti – temelj cjeloživotnog obrazovanja. Ovim projektom želimo unaprijediti čitalačku, digitalnu i prirodoslovnu pismenost. Projektom se planiraju značajno unaprijediti kompetencije učitelja te učenicima ponuditi praktične izvannastavne aktivnosti kroz informatičke sadržaje, ekološke sadržaje i poduzetništvo. Partneri u ovom projektu su nam OŠ Netretić, OŠ Cetingrad i Zajednica tehničke kulture Karlovačke županije. Vrijednost ovog projekta je 1.498.863,62 kn. Projekt nosi naziv PONOS – Pismenost otvara nove obrise svijeta. Projekt nažalost nije prošao.
U projektu Shema školskog voća i povrća PŠ Belaj dobila je sredstva za Prateću mjeru Održavanje nastave u vrtu. Voditeljica projekta je učiteljica Marijana Bosiljevac. Financijska sredstva se osiguravaju iz Europskog poljoprivrednog jamstvenog fonda uz učešće od 10% iz Državnog proračuna Republike Hrvatske. PŠ Belaj će dobiti vrtni alat (lopate, štihače, grablje, voćarske škare, velike škare za rezidbu, pilu s pomičnim listom), opremu za održavanje tla (kante za zalijevanje, vrtna kolica-tačke, „hotel-kućica za korisne kukce“), zemlju/supstrat, gnojivo, komposter, voćne sadnice, sjeme i presadnice povrća, dendrološki materijal i sl.
Ove godine Karlovačka banka donirala nam je 200 bočica vode Jane za projekt Misli zdravo – misli dok trčiš, a RBA banka donirala je 2000,00 kn za pribor potreban za izvođenje praktične nastave kemije. Zahvaljujemo se u ime svih djelatnika i učenika OŠ Barilović.
OŠ Barilović je do sada sudjelovala u tri PSGO (Program socijalno gospodarskog oporavka) projekta koji su financirani od strane Svjetske banke za obnovu i razvoj – Socijalna uključenost. Projekt Uvođenje produženog boravka u OŠ Barilović škola je provela samostalno a vrijednost je 547.472,51 kn. Tim projektom škola je značajno opremila svoje prostore potrebnim nastavnim sredstvima i pomagalima. Preostala dva projekta su Unapređenje nastave uvođenjem tehnologije interaktivne školske ploče (škola je dobila dvije interaktivne ploče) i Unapređenje materijalnih uvjeta, psihosomatskih osobina i socijalizacije učenika na područjima od posebne državne skrbi (škola je opremljena gimnastičkim spravama te od tada djeluje vrlo uspješni gimnastički školski klub).
Škola sudjeluje u projektima Školsko voće i Školsko mlijeko te međunarodnom eTwinning projektu, međunarodnom projektu Ljudska prava u akciji i međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice zajedno sa partnerskom školom iz Slovenije (Stari trg pri Ložu) Škola ima Učeničku zadrugu Barilko, a uključena je i u GLOBE program. U školi aktivno djeluje Eko grupa i Mladi knjižničari. Ponosni smo na našu gimnastičku skupinu koja ove godine drugi put odlazi na državno natjecanje, u školi se uz engleski uči i njemački i talijanski jezik. Škola ima mlade tehničare koji izrađuju razne uporabne predmete od drveta. Od zapaženih projekata mogu još izdvojiti izradu slikovnice za slijepu i slabovidnu djecu (Žir Bocko i vjeverica Marta) koju smo donirali udrugama za slijepe u svim našim županijama, školama koje imaju slabovidnu djecu i . U dvorištu škole postavljena je i mala školska pokazna vjetrenjača za napajanje jednog računala koja je napravljena u suradnji s udrugom Zmag. Škola se redovito javlja na donacijske natječaje raznih tvrtki.
Od 2014. godine sudjelujemo u CARNet-ovom projektu e-Dnevnik. Škola radi u jednoj smjeni.
Škola sudjeluje u projektu Osiguranje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva i projektu Karlovačka županija za inkluzivne škole kojim se osiguravaju pomoćnici u nastavi za učenike s teškoćama.
Školske godine 2013./2014. školu polazi 149 učenika. Ukupan broj zaposlenika je 36. U sastavu škole su PŠ Belaj, PŠ Leskovac Barilovićki i PŠ Siča. U školi djeluje GLOBE program, Učenička zadruga Barilko, Sportski klub (Gimnastika), Folklorna skupina, Dramsko recitatorska skupina, Eko grupa. Izborna nastava iz vjeronauka, informatike, njemačkog i talijanskog jezika, izborna nastava tehničke kulture.
Povodom Dana škole, početkom mjeseca svibnja, tradicionalno se održava biciklijada.
Školske godine 2007./2008. školu polazi 137 učenika, a ukupan broj zaposlenika je 33. U sastavu škole su PŠ Belaj, PŠ Barilovićki Cerovac, PŠ Leskovac Barilovićki i PŠ Siča.
Škola se 2005. godine uključila u Globe program koji uspješno vodi učitelj prirode i biologije Darko Cerjanec. Svakodnevno se mjeri temperatura zraka i naoblaka, a jednom tjedno temperatura rijeke Korane i ph vode. Učenička zadruga «Barilko» osnovana je 2006. godine i njena voditeljica je učiteljica kemije Željka Obrovac. Zadruga je tek započela s radom i u svom sastavu ima tri sekcije: vezilje, uzgoj začinskog bilja i likovna sekcija. Škola ima knjižnicu, višenamjeski prostor za tzk, košarkaško igralište i računalnu učionicu. Rad škole organiziran je u jednoj smjeni.
Škola je 12. studenog 2014. obilježila 110 godina školstva u Bariloviću. Ustrojena je Naredbom visoke kraljevske zemaljske vlade od 12./II. 1904. broj 2137. Najstarija škola na našem području je PŠ Leskovac Barilovićki koja je osnovana 1852. godine.
Tijekom 2020. godine započela je prva faza dogradnje matične škole te su do jeseni nadograđene dvije nove učionice, svaka s po 68,54 m2. U drugoj fazi planira se nadogradnja blagovaonice, školske kuhinje i sanitarija.
U planu je i gradnja školske sportske dvorane.
Autorica teksta: Vesna Car, ravnateljica škole