U četvrtak, 23. travnja 2026., povodom obilježavanja Međunarodnog dana djevojaka i žena u informacijsko-komunikacijskim tehnologijama (IKT), održano je ekipno online natjecanje „Djevojčice u informatici“ 2025./2026. s ciljem poticanja interesa djevojčica za područje informatike i tehnologije te jačanja njihove vidljivosti i samopouzdanja u STEM području. Na natjecanju su po prvi put sudjelovale učenice Osnovne škole Barilović: učenice 7. razreda Nikol Škrtić i Nela Dobrinić te učenice 8. razreda Marta Milas i Manuela Dujam. Svojim su znanjem, trudom i timskim duhom uspješno predstavile našu školu, a za natjecanje su ih pripremale mentorice Ivana Tuškan Mihalić i Amalija Misir-Čujko. Organizator natjecanja bila je Prva osnovna škola Ogulin, koja je i ove godine ovim događajem istaknula važnost stvaranja poticajnog okruženja za razvoj digitalnih kompetencija među učenicama. Natjecateljice su rješavale zadatke iz područja programiranja, logičkog razmišljanja i digitalne pismenosti, pri čemu je poseban naglasak bio na suradnji, kreativnosti i zajedničkom pronalaženju rješenja. Atmosfera tijekom natjecanja bila je poticajna i prijateljska, a naše su učenice pokazale velik interes i motivaciju za daljnje usavršavanje u području informatike i novih tehnologija. Ovakva natjecanja imaju važnu ulogu u razbijanju stereotipa o zanimanjima u IKT sektoru te potiču djevojčice da prepoznaju vlastite sposobnosti i mogućnosti u STEM području. Ponosni smo na naše učenice koje su svojim prvim sudjelovanjem osvojile 9. mjesto i pokazale da znanje, upornost i timski rad predstavljaju najbolji put prema uspjehu. Čestitamo Nikol, Neli, Marti i Manueli te njihovim mentoricama na uspješnom predstavljanju naše škole i veselimo se budućim informatičkim izazovima!

