EMA PROMOVIRALA TAKTILNU SLIKOVNICU
Autor: Branka Dojčinović, 19. 4. 2010.

Zahvaljujući daru i marljivosti učenice 3. razreda  Eme Lasić, podržane i ovaj put od njene učiteljice Anke Grman, naša je škola na posebno plemenit način pridonijela obilježavanju Dana hrvatske knjige 22. travnja. Ema je, naime, prošlog tjedna u Udruzi slijepih grada Karlovca i Karlovačke županije USKA promovirala svoju prvu taktilnu slikovnicu namijenjenu slijepoj i slabovidnoj djeci "Vjeverica Marta i žir Bocko". Promociju je organizirala koordinatorica udruge Romija Radočaj Naglić, i to izuzetno uspješno, pa je događaj popraćen u gotovo svim karlovačkim medijima. Poticaj za izradu slikovnice bio je poziv za uključivanje u humanitarnu akciju knjižničara Primorsko-goranske županije radi opremanja knjižnice za slabovidnu djecu u OŠ Pećine u Rijeci koja trenutno ima 25 korisnika.

Čim je čula za akciju, Ema je sa svojom učiteljicom prionula poslu, a vodila ih je želja da djeci s oštećenjem vida otvore vrata u svijet mašte koji živi u dječjim pričama. "Vjeverica Marta i žir Bocko" jedna je takva priča koja govori o važnosti prijateljstva, a nastala je prošle godine za natječaj Moja Prva knjiga, nakon kojeg je i tiskana u izdanju Udruge za etiku i kreativnost medija Kameleon. Ovo taktilno "izdanje" je unikatno jer se zapravo radi o ručnom radu, originalu koji je u likovnom izrazu nemoguće kopirati, tj. masovno reproducirati. Za izradu slikovnice valjalo je proučiti i slijediti upute koje se prije svega odnose na odabir različitih materijala.  Oni već svojom teksturom moraju upućivati na predmet koji prikazuju, ali ujedno i zadržati stvarnu boju prikazanog predmeta kako bi i djeca s ostatkom vida doživjela sve detalje na pravi način. Trebalo se, jednom riječju, uživjeti u doživljaj svijeta slabovidnog djeteta, a da je to postignuto uvjerili smo se na promociji. Članica Udruge Uska Danica Rob, koja je za ovo izdanje inače prepisala tekst slikovnice na brajicu, prezentirala je okupljenim novinarima čitanje slikovnice na brajici, ali i prelistavala stranice ilustracija uvjerivši nas da je sliku dodirom doista moguće "vidjeti" i da trud svih uključenih u projekt nije bio uzaludan.

Kako "Vjeverica" već  putuje u Rijeku, Ema je prišla izradi taktilnog izdanja svoje treće "prve knjige" "Potraga za Cikijem", napravljene za ovogodišnji likovno-literarni natječaj "Moja prva knjiga" u organizaciji Centra za neohumanističke studije iz Karlovca. Taktilna "Potraga za Cikijem" bit će objavljena tek kad završi žiriranje ovogodišnjeg natječaja , a Ema ju je namijenila udruzi USKA i njezinim mladim članovima. Tajnik udruge Mirsad Bećirović naglasio je važnost sličnih projekata budući da u cijeloj Hrvatskoj postoje samo četiri taktilne slikovnice, a njihova je prosječna cijena oko 4oo kn.  Karlovačka udruga zasad nema nijednu, pa će Emina biti prva. I na kraju dodajmo da će se napor svih uključenih u projekt isplatiti ako ne stane na toj prvoj knjizi desetogodišnje Eme, nego mu se priključe i drugi kreativni učenici sa svojim nastavnicima. Lijepo je kad mi koji vidimo odlučimo gledati na svijet tuđim očima, očima onih kojima treba pomoć; i jedni i drugi tada mogu vidjeti više. I bolje.