Unapređenje pismenosti - PONOS
Autor: Vesna Car, 20. 4. 2017.

Osnovna škola Barilović uspješno je prijavila  projekt "Unapređenje pismenosti, temelj cjeloživotnog obrazovanja", koji je raspisao Europski socijalni fond. U ovom projektu partneri su nam OŠ Netretić i OŠ Cetingrad te Zajednica tehničke kulture karlovačke županije. Za učenike ove tri škole planirane su izvannastavne aktivnosti kojima želimo unaprijediti digitalnu, čitalačku i prirodoslovnu pismenost.  Tako bi učenici od prvog do četvrtog razreda stekli osnovna informatička znanja, učenici petih i šestih razreda bavili bi se ekološkim sadržajima (školskim vrtovima i voćnjacima, briga za očuvanje rijeke Korane), dok su za učenike sedmih i osmih razreda predviđene teme iz poduzetništva. Projekt nosi naziv PONOS (Pismenost otvara nove obrise svijeta) čime smo htjeli pokazati da smo ponosni na lokalnu zajednicu u kojoj živimo ali isto tako želimo pokazati da naši učenici izrastaju u odgovorne osobe koje će čuvati prirodno bogatstvo svog kraja te razvijati poduzetnički duh kako bismo znali kvalitetne i zdrave proizvode predstaviti izvan naših općina i županije, utjecati na društveno gospodarski razvoj zajednice u kojoj djeluju te  dati svoj mali doprinos ali možda ostaviti i  pečat na karti svijeta. Projekt uvažava i ima za cilj edukaciju za demokratsko građanstvo i ljudska prava (EDC/HR).

Vrijednost ovog projekta je 1.499.437,75 kn.

U sklopu projekta je predviđena edukacija za učitelje svih triju škola, provedba aktivnosti iz područja informatike, ekologije i poduzetništva, odlasci na terensku nastavu, zajednička druženja učenika ovih triju škole ali i zajednički rad na planiranim projektima u cilju poboljšanja učeničkih vještina i sposobnosti kako bi stekli vrijedna iskustva potrebna za život.  Ovim projektom želimo osuvremeniti nastavu naših triju škola (i potaknuti suradnju naših triju općina) kako bismo učenicima omogućili da sami izabiru teme koje su im zanimljive, da mogu razvijati praktična znanja i vještine te da kroz njih nauče timski raditi. Posebno nam je vrijedan partner Zajednica tehničke kulture Karlovačke županije koja će svojim bogatim dosadašnjim iskustvom u različitim projektima pomoći u edukaciji učitelja  i stvaranju kurikuluma za ove tri pismenosti.

Projekt je osmišljen tako da će osposobiti učitelje za nastavak projekta i u sljedećim školskim godinama te će značajno pridonijeti i opremi škola (planirana je IKT oprema, razna nastavna sredstva i pomagala za praktičan rad).

Posebno želim zahvaliti Općini Barilović i načelniku Draženu Perakoviću što je podržao uključivanje naše škole u ovaj projekt te osigurao sredstva za konzultantske usluge. Time smo dobili dragocjenu pomoć za izrazito kvalitetnu pripremu cjelokupne dokumentacije te se nadamo povlačenju značajnih financijskih sredstava u našu županiju.

Ujedno želim spomenuti da je OŠ Barilović aplicirala i na natječaj Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja te je za svoju područnu školu u Belaju zatražila iznos od 1.698.118,38 kn  kako bi se energetski obnovila zgrada i postigao prelazak na obnovljive izvore energije (pelete). Fond za energetsku učinkovitost i OŠ Barilović potpisali su partnerstvo na ovom projektu te još čekamo konačnu potvrdu ministarstva. Ovaj projekt posebno nam je važan jer broj učenika ove područne škole svake godine raste. Samo u ovu područnu školu na jesen upisujemo čak 16 prvašića.

Prošli tjedan smo potpisali Sporazum sa Savjetodavnom službom, (javna ustanova za  savjetodavnu djelatnost u poljoprivredi, ruralnom razvoju, ribarstvu te unapređenju gospodarenja šumama i šumskim zemljištima šumoposjednika) koja je temeljem odluke Ministarstva poljoprivrede o provođenju pratećih mjera u okviru Sheme školskog voća i povrća našoj područnoj školi u Belaju odobrila prateću  mjeru Održavanje nastave u vrtu.

Posebno nas veseli što će škola dobiti vrijedan vrtni alat: lopate, štihače, grablje, voćarske škare, škare za rezidbu, pilu s pomičnim listom, kao i kante za zalijevanje, tačke, hotel-kućicu za korisne kukce., zatim zemlju/supstrat, gnojivo, komposter, voćne sadnice, sjeme i presadnice povrća, dendrološki materijal…

Savjetodavna služba će osigurati i stručnu pomoć u vođenju školskog vrta. Voditeljica ovog projekta je učiteljica Marijana Bosiljevac. Dokaz da nagrada ide u prave ruke je taj što je ova vrijedna učiteljica sa svojim učenicima i u suradnji s roditeljima  već zasadila sadnice bobičastog voća te uredila spiralni vrt sadnicama proljetnica i jagoda.

Iskustvenim učenjem u školskom vrtu žele kod učenika i učitelja potaknuti kreativnost, otvoriti svijest i pristup novim idejama, poticati izgradnju vlastitog svjetonazora te stjecanje iskustva „iz prve ruke“. Cilj je očuvati kulturnu i prirodnu baštinu vlastitog zavičaja.

Nakon povratka s proljetnih praznika učenici će moći nastaviti sa već započetim aktivnostima te planirati nove uz stručno vodstvo i nove vrtne alate.

Sredstva osigurava Europski poljoprivredni jamstveni fond uz 10 % učešća iz Državnog proračuna RH.