Non scholae sed vitae discimus. – Ne učimo za školu nego za život.

Što se nauči u djetinjstvu, nikad se ne zaboravlja.

« Prosinac 2018 »

30.11.2018. 22:52
Pogled na studeni
Broj 107, studeni 2018.ISSN 1848-2171 Pročitajte kako je Aleksandra Čeh na zanimljiv način potaknula i motivirala učenike kako bi stekli njemačke i slovenske književne pojmove, odnosno obogatili vokabular. Više... Ključ učenja stranog jezika je motiviranost učenika, a Mondegrinov pristup je … Nastavi čitati →

30.11.2018. 22:36
Germanizmi v dialektu pri pouku nemškega jezika
Aleksandra Čeh Sprva je nastala raziskovalna naloga z naslovom ,,Narečje v naši občini in popačenke v našem narečju kot dediščina nemškega jezika", ki je potekala v okviru projekta ,,Občina Markovci - to smo mi", ki smo ga izvedli na OŠ … Nastavi čitati →

30.11.2018. 22:30
Mondegrini pri pouku angleškega jezika
Bojana Urbanc Beseda "mondegreen" ima svoj izvor v angleškem jeziku in predstavlja napačno razumevanje odpetega ali govorjenega besedila. Prvi zapis te besede se pojavi leta 1954, ko ameriška pesnica Sylvia Wright zapiše svojo izkušnjo iz otroštva. Kot majhno dekle je … Nastavi čitati →

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Posjet osmaša Vukovaru
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 9. 11. 2017.

Teško je riječima opisati Vukovar. Grad bogate kulture i povijesti. Grad čije su pojedine stranice, nažalost, ispisane krvlju. Zaista, teško je riječima opisati i umom shvatiti tu količinu mržnje koja od jednog povijesnog i lijepog gradića može učiniti ruševinu. Teško je razumjeti tu količinu mržnje koja može prouzrokovati tolika zvjerstva i zločine.

Naši su se osmaši u sklopu projekta ˝Posjet osmih razreda Vukovaru˝ imali priliku upoznati sa svim važnijim mjestima i događajima vezanim uz obranu grada.

Posjetili smo tako Muzej vučedolske kulture gdje smo vidjeli kako su živjeli i u što su vjerovali stari Vučedolci. Posjetili smo i dvorac Eltz u kojem je smješten Muzej grada Vukovara, a koji je za vrijeme rata bio u potpunosti uništen, a građa muzeja pokradena.

Prvoga dana odslušali smo i dva predavanja o početku rata i planovima velikosrpske agresije. Prvi dan nakon razgledavanja muzeja i odslušanih predavanja učenici su se sa svojim kolegama iz drugih škola malo rasplesali u disku.

Novi dan donio nam je nove spoznaje, tako smo obišli Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje, Ovčaru, Vodotoranj smo zbog trenutne obnove i nemogućnosti bližeg prilaska samo slikali, Trpinjsku cestu i Muzej Domovinskoga rata. Vrlo zanimljivo i dojmljivo je bilo što su nas kroz bolnicu i Muzej Domovinskog rata proveli ljudi koji su aktivno sudjelovali u obrani grada.

Zahvaljujem našim osmašima koji su dostojanstveno slušali predavanja i obilazili sve destinacije. Zahvaljujem i svima onima koji su omogućili da učenici osmih razreda na licu mjesta upoznaju jedan dio naše povijesti, da upoznaju žrtvu koju su podnijeli građani i branitelji u obrani naše domovine.

Nadam se i želim da upoznavanje sa patnjama i žrtvom u obrani domovine u našim osmašima probudi ljubav i snagu koja će im biti pokretač u njihovom učenju i radu te želju da i oni na svoj način, svojim radom i poštenim životom pridonesu stvaranju sretnije budućnosti svoje domovine.