Ekipa HTV-a posjetila našu školu
Autor: Vesna Car, 11. 3. 2011.

U četvrtak, 10. ožujka 2011. ekipa HTV-a posjetila je našu školu. Snimljena je reportaža o učenici Emi Lasić koja će se emitirati u emisiji Globalno sijelo.

Dok nestrpljivo očekujete emitiranje ove emisije u prilogu možete pročitati što je bio povod ovom zanimljivom posjetu.

„Vjeverica Marta i žir Bocko“- slikovnica za slijepu i slabovidnu

djecu

Autorica :Ema Lasić, učenica 4. razreda OŠ Barilović

Kako se rodila ideja o tiskanju slikovnice za slijepu djecu?

Učenica Ema Lasić, prije gotovo dvije godine napisala je slikovnicu za natječaj „Moja prva knjiga“. Od tada do danas Vjeverica je doživjela tri različita izdanja ( kao knjiga za učenike nižih razreda OŠ, kao taktilna slikovnica za slijepe iz OŠ Pećine u Rijeci –u samo jednom primjerku, te kao slikovnica za slijepu i slabovidnu djecu – zbog koje smo se danas okupili).

Tiskanje knjiga za slijepe iznimno je zahtjevno i skupo, te  je u Hrvatskoj tiskan mali broj takvih knjiga. OŠ Pećine iz Rijeke ima 25 slijepih i slabovidnih učenika koji nemaju dovoljan broj knjiga na brajici. Zato se njihova knjižničarka obratila putem E- maila knjižničarima svih OŠ u Hrvatskoj i molila učitelje da sa svojim učenicima izrade taktilne slikovnice za slijepe.

Naša knjižničarka Branka Dojčinović, idejni je začetnik ovog projekta. Predložila nam je da Emina Vjeverica posluži kao predložak za taktilnu slikovnicu. Ema i moj tada treći razred oduševljeno prihvaćaju ideju i krećemo u realizaciju slikovnice, naravno uz blagoslov naše ravnateljice Vesne Car. Kad je slikovnica bila gotova nedostajao je još samo tekst , na brajici. Kontaktirali smo udrugu USKA iz Ka koji oduševljeno prihvaćaju našu ideju. Gospođa Danica Rob napisala je tekst na brajici. Slikovnicu smo promovirali u prostorijama udruge USKA, gdje se okupio veliki broj medija. Slikovnicu šaljemo u OŠ Pećine,a članovima USKA-e dajemo obećanje da ćemo za njih napraviti taktilnu slikovnicu Potraga za Cikijem. Obećanje smo ispunili i za Dan bijelog štapa – 15. 10. 2010.  poklonili im obećanu slikovnicu.

Vjeverica je bila vrlo interesantna za medije, pa tako i za TV. U glavnom dnevniku dobili smo svega nekoliko sekundi, ali prilog je bio efektan i ostavio je snažan trag. Prilog je vidjela gospođa Vesna Leiner, viša muzejska pedagoginja , voditeljica pedagoško-andragoškog odjela Muzeja grada Zagreba . Poslala nam je dvije knjige: Vodič po muzejima grada Zagreba, tiskan za slijepe osobe (Poklonili smo ih u njeno ime OŠ Pećine i udruzi USKA). (Tu počinje naša suradnja s gospođom Vesnom Leiner, , koja je i urednica naše slikovnice) Prvi puta smo vidjeli takvu knjigu. Knjižničarka Branka Dojčinović daje ideju za tiskanjem slikovnice za slijepe. Cijeli tim ljudi uključio se u ovaj projekt (Branka Dojčinović, voditelj projekta; Anka Grman, izvoditelj projekta; ravnateljica Vesna Car, odgovorna osoba za projekt; tajnica – Andreja Štefanac, koja je poslala projekt na različite adrese, primala je i slala brojna pisma i mailove  potencijalnim sponzorima, bila je osoba za kontakt od strane škole, stručne suradnice, svi učitelji naše škole, tehničko osoblje, Emini roditelji i rođaci itd). Javili smo se na natječaj. Po završenom natječaju prikupili smo novac i krenuli u tiskanje slikovnice.

Najteži dio projekta bio je prikupljanje novca.

Hvala svima koji su donirali svoj novac i tako pomogli slijepoj i slabovidnoj djeci širom lijepe naše da dobiju, možda svoju prvu slikovnicu napisanu na Braillovom pismu.

Ova je akcija humanitarnog karaktera(tipa: „Dobro je činiti dobro“). Slikovnice nisu namijenjene prodaji. Podijelit ćemo ih udrugama slijepih i slabovidnih, kojih u Hrvatskoj ima 27.

Sponzori:

Regionalna zaklada za lokalni razvoj  Zamah iz Zagreba

HEP (Hrvatska elektroprivreda)

Općina Barilović

Općina Draganić

Arkada d.o.o

Obrt za interijer „Brakić“

Andrija Škrtić, Podvožić

Impresum

Izdavač: OŠ Barilović

Za izdavača: Vesna Car

Urednica: Vesna Leiner