« Ožujak 2024 »

Uskrsno promišljanje i čestitka vjeroučitelja Igora
Autor: Vesna Car, 11. 4. 2020.

Sutra ćemo proslaviti dan koji kršćanima znači više od bilo kojeg drugog dana – nedjelju uskrsnuća Gospodina našega Isusa Krista.

I bijaše u pustinji 40 dana (Lk 4,1)

Brojevi u Svetom pismu nikada se ne navode kao slučajnost, već uvijek imaju neko značenje. Ako zbrojimo dvije dvadesetice iz godine u kojoj se nalazimo (2020.), dobit ćemo broj 40. Taj broj predstavlja kušnju i trpljenje. U vrijeme velikog potopa kiša je padala 40 dan i 40 noći. Izabrani narod 40 godina luta u pustinji. Prorok Ilija hoda 40 dana do svete gore Božje. Novi zavjet svjedoči nam o tome kako Isus započinje svoje javno djelovanje tako što je 40 dana i noći boravio u pustinji gdje je molio i postio. Kao spomen na taj događaj, kršćani se 40 dana u korizmi pripremaju za slavlje Uskrsa. Ova godina počela je velikim iskušenjima – pandemija zarazne bolesti, potresi... čini se kao da našim nevoljama nema kraja. Kao da ove godine poput Isusa imamo priliku proći svojih istinskih 40 dana kušnje, skriveni u izolaciji.

Život je vaš skriven u Kristu s Bogom (Kol 3,3)

Ovako skriveni, imamo priliku dublje promisliti što nam Bog poručuje – On nas nikada ne napušta, čak i kad nam je najteže. Uvijek je s nama. Ne samo to, u skrovitosti svoga doma, mnogi su ovih dana i ne tražeći pronašli veliko blago koje nam je Bog podario – naše bližnje. Kao da smo minulih godina pomalo zaboravili jedni na druge, pritisnuti svakodnevnim životom, bezbrojnim obvezama, neprestanim jurcanjem… Mnogi su ovo vrijeme prepoznali kao milosno, jer smo se mogli u punini posvetiti jedni drugima i Bogu. Isus izdvaja dvije zapovijedi kao najvažnije – ljubi Gospodina, Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim i ljubi bližnjega svoga, kao samoga sebe. Evo nam savršene prilike za to.

Tražit ćete me i naći me (Jr 29,11-14)

Posebnost ovogodišnjeg Uskrsa leži i u nečemu što donedavno nismo mogli ni zamisliti. Ne samo da smo odvojeni od drugih, već nam je izolacija onemogućila i susret s Bogom u svetim sakramentima. Za katolika ne postoji veća kazna od ove. Kao Marija Magdalena, mnogi su zavapili: „Uzeše Gospodina mojega!“ Međutim, Bog nam uvijek daje mogućnost da Ga pronađemo, no ne smijemo gubiti vjeru i nadu, jer Bog drži do svojih obećanja. U Svetom pismu nalazimo ove predivne riječi utjehe: „Jer ja znam svoje naume koje s vama namjeravam - naume mira, a ne nesreće: da vam dadnem budućnost i nadu. Tada ćete me zazivati, dolaziti k meni, moliti mi se i ja ću vas uslišati. Tražit ćete me i naći me jer ćete me tražiti svim srcem svojim. I pustit ću da me nađete - riječ je Gospodnja.“ Ako je naše srce čisto i iskreno, uvijek ćemo naći Boga.

Na njega pade kazna – radi našega mira (Iz 53,5)

Svatko se u životu barem jednom upitao: ako nas Bog ljubi, čemu patnja i smrt? Uskrs nam odgovara na to pitanje – prije svega podsjeća nas da patnja ima smisao, a smrt nema posljednju riječ, jer nas je Spasitelj došao izbaviti od prokletstva patnje i vječne smrti. Iako nam teško pada kada u danima pred Uskrs razmišljamo i prisjećamo se nevjerojatne muke koju je Isus pretrpio radi nas i radi našega spasenja, međutim, upravo se u tome otkriva velika tajna naše vjere. Tu muku križa Isus je podnio radi nas. Njegov križ je škola ljubavi. Bez trpljenja nema ni nagrade koja dolazi nakon toga. Neće postojati uskrsno jutro, ne bude li prije toga Veliki Petak. Ne bude li trnove krune, neće biti aureole svjetlosti. Ne bude li križa, neće biti prazna groba. Svu patnju i strah koje smo pretrpjeli ovih dana prinesimo našem Bogu kao žrtvu i sjedinimo se sa Sinom Božjim i njegovom patnjom, kako bismo u uskrslom Kristu mogli pronaći spas.

Hrabri budite (Iv 16,33)

Jedna vrlo kratka rečenica ponavlja se u Svetom pismu više od svih ostalih, preko dvjesto puta. Ta rečenica glasi: Ne bojte se!“ Sjetimo se stoga posebno na uskrsno jutro Isusovih riječi: „U svijetu imate muku, ali hrabri budite – ja sam pobijedio svijet!“ Na ovaj Uskrs, više nego ikada uprimo svoje poglede u nebesa, gdje nas čeka Začetnik života koji sve svoje vodi u život.

Svima vama i vašim najmilijima od srca želim sretan i blagoslovljen Uskrs!

vjeroučitelj Igor