Ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju
Autor: Vesna Car, 1. 7. 2013.

Danas, 1. srpnja 2013. Republika Hrvatska je postala punopravna članica Europske unije.

Točno u ponoć na Trgu bana Josipa Jelačića otpjevana je Oda radosti, himna Vijeća Europe.

Nekoliko trenutaka prije ponoći građanima se na hrvatskom jeziku obratio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso: "Čestitamo Hrvatskoj".

U ponoć su, u čast ulaska Hrvatske u EU, zazvonila zvona Zagrebačke katedrale i Crkve sv. Marka.

Na proslavi pristupanja Hrvatske Uniji bilo je oko 170 visokih gostiju.

Na svečanosti su dobrodošlicu Hrvatskoj u Europu u svojim govorima izrazili i zamjenik predsjednika irske vlade Eamon Gilmore, čija je zemlja u ponoć predsjedanje Europskom unijom predala Litvi, predsjednica Litve Dalia Grybauskaite, predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy te predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.

Ulazak Hrvatske u Europsku uniju obilježio je i veliki vatromet na zagrebačkom Bundeku. Nazočnima su se prije toga obratili operna pjevačica Ruža Pospiš Baldani, znanstvenik Ivan Đikić te poznati vaterpolist i trener Ratko Rudić, svjedočeći o hrvatskim postignućima.

Svečani dio programa proslave pristupanja Hrvatske EU-u obilježilo je predstavljanje zajedničke baštine Hrvatske i čovječanstva, od drevnih običaja do suvremenih izričaja koji trajno koegzistiraju i koje Hrvatska donosi u Uniju.

Nakon hrvatske himne slijedio je nastup solistice ansambla narodnih pjesama i plesova Hrvatske "Lado" Vlatke Hlišc, zatim udaraljkaškog ansambla "biNg bang", uz nastup plesača suvremenog plesa. Simfoniju br. 3 u D-duru Allegro Luke Sorkočevića izveo je Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije.

Svečanost je, među ostalima, uveličao ophod zvončara iz Kastavštine, koji je uvršten na popis nematerijalne baštine UNESCO-a, a poznati violončelisti 2CELLOS izveli su obradu pjesme Michaela Jacksona Smooth Criminal, koja im je donijela svjetsku slavu.

Između nastupa izvođača čitali su se ulomci iz Judite Marka Marulića, Šume Striborove Ivane Brlić-Mažuranić, poezija Mate Balote i More Josipa Pupačića.

U pretprogramu tisuće građana zabavljali su puhački orkestar ZET-a, Marko Tolja i Jazz orkestar HRT-a, Jinx, TBF i DJ Švec.

Program se odvijao na tri pozornice, temeljio se na vrijednostima hrvatskih zaštićenih kulturnih dobara. Cilj je bio isticanje reprezentativnosti Hrvatske na području glazbe, književnosti i znanosti, a na zgradama na Trgu prikazivane su videoprojekcije.