Prvo domaćinstvo Erasmus+ projekta "Think globally, act locally"
Autor: Petra Poljak, 20. 12. 2022.

U razdoblju od 12. do 15. prosinca 2022. godine Osnovna škola Barilović je bila domaćin prve od šest planiranih mobilnosti projekta „Think globally, act locally“ koji se održava tijekom naredne dvije godine. Ovo je naš drugi projekt u kojem imamo ulogu koordinatora, a izvodimo ga u suradnji sa školama Städt. Gesamtschule Iserlohn iz Njemačke i Akademicki Zespół Placówek Oświatowych Lubawa iz Poljske.

Prvi dan našeg prvog susreta s učenicima i učiteljima iz zemalja partnera, iskoristili smo ga za upoznavanje i predstavljanje naših škola. Priredbom dobrodošlice gostima smo predstavili naše tradicionalne plesove i pjesme, nakon čega su nas oni, prezentacijama i video uradcima upoznali sa njihovim školama. Druženje smo nastavili kušanjem jela i slastica iz zemalja partnera uz ugodan razgovor i druženje.

Drugi dan domaćinstva posjetili smo grad Zagreb. Planirane aktivnosti smo započeli posjetom odjelu i centru obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti Tehničkog muzeja Nikola Tesla tijekom kojeg smo se upoznali s prednostima i manama istih te naučili kako se energijom možemo učinkovito koristiti da s manje energije dobijemo isti učinak. Poslijepodne smo obišli znamenitosti užeg centra grada te uživali u adventskom ugođaju. Nakon zajedničke večere pružili smo podršku našim nogometašima na glavnom gradskom trgu.

Treći dan domaćinstva projekta "Think globally, act locally" započeli smo u poslijepodnevnim satima posjetom slatkovodnom akvariju Aquatika u Karlovcu tijekom kojeg smo saznali mnogo o vrstama koje obitavaju u hrvatskim rijekama. Večer, prigodno nazvanu "Homo climaticum evening", smo proveli čitajući i diskutirajući o pjesmama i pričama iz istoimene antologije klimatske fikcije na temu klimatskih promjena i njihovih posljedica na život u budućnosti. Planirane aktivnosti zaključili smo radom na Twinspaceu te web stranici projekta.

Posljednji dan prve mobilnosti projekta protekao je radno, ali i svečano. Druženje smo započeli trima radionicama koje su pripremili i održali učitelji svih triju zemalja partnera. Učiteljica Anita iz Poljske pripremila je informativni tekst o pozitivnim i negativnim terminima koje povezujemo s očuvanjem okoliša unutar kojeg su učenici pronalazili objašnjenja za iste. U radionici koju je pripremila učiteljica prirode iz naše škole, Amalija, učenici su ustanovili važnost kupovanja lokalnih proizvoda kako bi uštedjeli na transportu te očuvali kvalitetu proizvoda. Učitelj Lütfi iz Njemačke pripremio je pak likovnu radionicu tijekom koje su učenici izrađivali hranilice za ptice od tetrapaka koji bi inače završili u smeću. Učenici foto grupe i učenice osmog razreda su snimili video izjave dojmova sudionika aktivnostima tijekom prve mobilnosti. Imali su priliku učiti od profesionalaca s lokalnih televizija koji su istovremeno intervjuirali sudionike projekta. Uz svečanu podjelu certifikata završen je službeni dio naše prve projektne mobilnosti.

Puni dojmova i planova za aktivnosti koje predstoje završili smo naše četverodnevno druženje uz zajedničku večeru.