Druga mobilnost Erasmus+ projekta "Think globally, act locally"
Autor: Petra Poljak, 29. 5. 2023.

U periodu od 8. do 11. svibnja 2023. godine održala se druga mobilnost projekta „Think globally, act locally¨, ovog puta u Poljskoj. Našu su školu predstavljale učenice osmog razreda, Dora Halar, Matea Marić, Dora Škrtić i Anja Vidović u pratnji voditeljice projekta Petre Poljak, ravnateljice Vesne Car i učitelja Josipa Novosela.

Na put dug 1200 kilometara krenuli smo u subotu, 6. svibnja u jutarnjim satima. Jednu smo noć proveli u Katowicama kako bi odmorni i na vrijeme stigli na naše odredište, u Lubawu. Smješteni u samom centru Katowica imali smo mogućnost upoznati pobliže i ovaj grad. U nedjelju poslijepodne  stigli smo u Akademicki Zespół Placówek Oświatowych, Fijewo, gdje su nas dočekali naši domaćini.

Prvog dana mobilnosti u Poljskoj otisnuli smo se prema Baltiku. Ujutro smo posjetili akvarij u mjestu Gdynia, a zatim prošetali pješčanom baltičkom plažom i poznatim sopotskim molom. Završili smo naše druženje posjetom gradu Gdanjsku koji nas je oduševio svojom arhitekturom i dobrom atmosferom.

Drugi dan mobilnosti proveli smo u školi naših poljskih prijatelja. Domaćini su oduševili kako pjevačkim i plesnim izvedbama koje su prethodile predstavljanju škola sudionika tako i odličnim izborom aktivnosti kojima su animirali prisutne na upoznavanje. Naše su učenice na najbolji mogući način predstavile svoju školu i državu iz koje dolaze.

Treći dan mobilnosti u AZPO Lubawa, krenuli smo put grada Toruńa. Na putu prema istom prošetali smo vidikovacem Kurza Góra. U samom gradu u kojem je rođen Nikola Kopernik, posjetili smo sveučilište koje nosi njegovo ime. Pogledali smo pripadajući botanički vrt te laboratorije kojima se koriste zaposlenici i studenti. Poslijepodne smo proveli razgledavajući arhitektonski osebujnu staru gradsku jezgru.

Završni dan mobilnosti započeo je kulinarskom radionicom tijekom koje smo se okušali u pripremi tradicionalnih pierogi jastučića. U nastavku prijepodneva učenici su prisurtvovali satovima engleskog jezika i kemije na temu reakcija taloženja. Prisutni učitelji i koordinatori osvrnuli su se na ostvarene te planirali buduće aktivnosti tijekom zajedničkog sastanka. Školske aktivnosti zaključili smo svečanom dodjelom certifikata. Poslijepodne su učenici vježbali orijentacijske vještine otkrivajući znamenitosti grada Lubawe. Četverodnevno druženje završili smo zajedničkom večerom kraj najdužeg jezera u Poljskoj, Jezioraku u Iławi.

Put Hrvatske smo krenuli u petak u jutarnjim satima. Ponovno smo jednu noć proveli u Katowicama te nastavili prema našim domovima u subotu ujutro. Sretno smo stigli kući u ranovečernjim satima.

Zahvaljujemo našim domaćinima i partnerima na zanimljivim aktivnostima i izletima te ugodnoj atmosferi i veselom društvu tijekom čitavog tjedna. Veselimo se svakom ponovnom susretu!