Osvrt na drugu mobilnost u Poljskoj, Fijewo - Lubawa
Autor: Vesna Car, 12. 7. 2023.

Druga mobilnost projekta Think globally, act locally održana je u Lubawi, Poljska. U mobilnosti sam uz četvero učenika i koordinatoricu Petru Poljak te učitelja Josipa Novosela sudjelovala i ja. Budući da sam osmislila i napisala ovaj projekt vrlo mi je važno, iz prve ruke, pratiti kako se provode pojedine aktivnosti. Moji osvrt nalazi se POD OPŠIRNIJE.

Prvi dan Erasmus mobilnosti započeo je putovanjem preko Slovenije, Austrije i Češke do Katowica. Posebnost ovog putovanja je što više nema granica i o ulasku i izlasku iz pojedine zemlje obavještavaju nas napušteni granični prijelazi, a u većini slučajeva tek mali natpis uz prometnicu s nazivom zemlje u koju ulazimo.

Topla dobrodošlica dragih kolegica Anite i Katarzyne u Fijewu, prekrasan sunčan dan, predobri pijerogi (ovaj put s patkom) i AZPO škola kakvu rijetko imamo prilike vidjeti su bili tek uvod u drugu mobilnost Erasmusa Think globally, act locally. Sretna sam što naše učenice i učitelji imaju priliku širiti vidike, razgledati predivnu školu i upoznati sjever Poljske.

Ponedjeljak počinje ranim doručkom u 6 sati u školskoj kuhinji AZPO škole. Putovali smo u Gdanjsk. Ali najprije moram istaknuti posebnost ove kuhinje jer ona ima skijalište, stijenu za penjanje i druge sadržaje koje ćemo također isprobati. Pored ove škola ima i glavnu kuhinju koja priprema obroke isključivo za školsku djecu.

Naučila sam da pingvini nisu mali slatki pingivnčići nego prave pingvinčine. Posjetili smo akvarij i dobro se zabavili te naučili ponešto o važnosti čuvanja mora od zagađenja ako želimo zaštiti predivni živi svijet u moru.

Bio je ovo moj drugi posjet Baltičkom moru. Prvi put u Latviji kada sam prisustvovala radionici u sklopu Pestallozi programa, a danas s učenicima i učiteljima naše škole.

Hvala kolegicama Katarzyni i Aniti iz AZPO što su nam omogućile posjet Gdanjsku, gradu bogate kulture, izvanredne arhitekture, dobre hrane, zanimljive povijesti, pravom biseru sjevera. Zavrtjeli smo se u kotaču i bacili pogled na grad s velike visine, netko s više a netko s manje hrabrosti i zaključili da ovaj grad trebamo posjetiti ponovo.

Utorak smo proveli upoznavajući školu. Oduševljeni smo programom dobrodošlice: glazbenim i plesnim izvedbama naših domaćina u AZPO. Sklopili smo neka nova prijateljstva s jednom Nadjom, Jadikom, Tadešom a meni se posebno svidio izraz jednog dječaka koji je za svoju prijateljicu rekao "my best friend forever". I mi s mo se tako osijećali među zaposlenicima i učenicima ove škole. Erasmus doista povezuje i zbližava ljude. Popodne je bilo rezervirano za skijanje. Ne zato što na sjeveru Poljske pada snijeg već zato što škola AZPO ima skijalište u sklopu već spomenute kuhinje.

Doista smo dobrodošli u AZPO, školu koja ima najbolju moguću opremu (skijalište, stijenu za penjanje, prostoriju za videoigre, teretanu, sportsku dvoranu, dvoranu za skvoš, dvoranu s laserima, senzornu sobu, sobu za logopeda). Ali ravnateljica uvijek ističe kako izvrsnu školu ne čini oprema i prostor već ljudi u koji u njoj rade. U potpunosti se slažem s njom jer svaka škola ima šanse biti najbolja, i mala seoska škola i velika gradska. Uvijek sam ponosna na svoje učitelje i učenike a danas posebno na koordinatoricu Erasmus projekta Petru Poljak i naše učenice Doru, još jednu Doru, Mateju i Anju koje su izradile prezentacije i uspješno predstavile svoju školu i našu Hrvatsku. 🇩🇪🇵🇱🇭🇷

Srijeda je bio dan za posjet Torunu i sveučilištu Nikole Kopernika sa botaničkim vrtom. To je grad impresivne arhitekture, čist i uredan kao i svi poljski gradovi. Također smo bili i u KurzaGora skijalištu i vidikovcu sa kojeg se pruža prekrasan pogled.

Zadnji dan u AZPO školi protekao je uz puno slatkih i finih stvarčica, ali i sa suzama u očima zbog rastanka. Sklopila su se nova i obnovila stara prijateljstva, nije nedostajalo dobre tradicionalne hrane, novih ideja i planova za budućnost.

Odlazimo iz Poljske i ponovo oćimo u Katowicama. Pozdravljam drage kolegice: Anitu, Katarzynu, Joannu, Magdu, Natali, Emily i sve ostale.

Erasmus projekt prilika je za razmjenu iskustava ali i poklona koji nas obogaćuju. Hvala Alfi na hrvatskoj kuharici, na engleskom jeziku zahvaljujući kojoj smo i mi donijeli na sjever Poljske okuse i mirise naše kuhinje. Nadam se da će naši domaćini isprobati neki hrvatski recept jer su kuhinje vrlo slične a opet imaju neke specifične detalje koje ih čine različitim. Od 💚 se zahvaljujem profesoru fizike Januszu koji mi je poklonio svoju knjigu i posveti koju je napisao. 🥰 Rado ću je proučiti jer matematika govori univerzalnim jezikom. Hvala puno svim učiteljima, tetama kuharicama, učenicima i njihovim roditeljima jer su cijeli tjedan brinuli da se ugodno osjećamo u njihovoj školi!

Bio je to tjedan uzbudljivih aktivnosti, druženja i upoznavanje kulture i običaja naših domaćina iz AZPO škole. Hvala na odličnoj organizaciji koordinatorici Aniti i ravnateljici škole.

Više fotografija može se vidjeti na mom Facebook profili ili mrežnoj stranici projekta. https://sites.google.com/view/think-globally-act-locally/mobilities/second-mobility-poland-52023

#Erasmus💚 #ThinkGloballyActLocally

Erasmus obogaćuje ljude i širi vidike 🇭🇷🇩🇪🇵🇱