Prijedlog školskog kurikuluma 2013./14.
Autor: Vesna Car, 27. 8. 2013.

Molim sve učiteljice i učitelje da se upoznaju s prijedlogom školskog kurikuluma do sjednice Učiteljskog vijeća u četvrtak, 29. kolovoza 2013. Učiteljice i učitelji izborne nastave trebaju dostaviti broj učenika po razredima nakon održanog uvodnog sata.

ZANIMLJIVOSTI IZ PROŠLOGODIŠNJEG ŠKOLSKOG KURIKULUMA

Planirana je izrada lutaka od kuhača što je i odrađeno u šestom razredu. Došlo je do male promjene u realizaciji te se nismo ograničili na kuhače, nego su učenici imali veću slobodu u odabiru materijala za izradu lutaka te su koristili i papir, glinamol, plastelin i sve što im je moglo pomoći. Zatim su napisali scenarij za igrokaz te su na kraju izveli lutkarsku predstavu. Učenik Filip Mikić Je bio majstor za glazbu te je osim uvodne glazbene točke za vrijeme izvođenja lutkarskih predstava sviranjem na sintetizatoru zvuka davao glazbenu podlogu. Svojim prisustvom u publici počastila nas je naša knjižničarka Branka Dojčinović.

Pjevački zbor polazi 30 učenika od 4-8. razreda. Planirani sadržaji su ostvareni. Održavane su probe (jednom tjedno - ponedjeljak) na koje su učenici dolazili redovito. Usvojili su naviku lijepog, izražajnog pjevanja uz jasan izgovor i razumijevanje teksta. Znaju otpjevati pjesme kultiviranim pjevačkim tonom uz jasnu dikciju, tehniku disanja, intoniranje. Uočili su važnost očuvanja tradicijske glazbe i glazbe općenito. Obrađuju se pjesme omiljene među učenicima nevezano tematski. Cilj je razvijanje ljubavi prema pjevanju, te navika sudjelovanja u glazbenim aktivnostima koje će djeci ostati za život nakon završetka škole.Obrađene pjesme: Ostvari svoje snove (Gergorić), Samba Brazil (3-glasni kanon), Neka cijeli  ovaj svijet (Kabiljo), Pjesma mira (Gergorić)

Analiza vode rijeke Korane u mjestu Barilović

Projektna nastava je zbog pogodnijih vremenski uvjeta provedena u svibnju a ne kako je predviđeno u ožujku i travnju. Analiza vode koja se zasnivala na kemijskim parametrima koji su uključivali:temperaturu vode,miris, mutnoću i pH  je pokazala da je voda u tom vremenskom periodu bila čista i pogodna za kupanje. Analizu su proveli učenici osmih razreda s predmetnom učiteljicom.

Knjižničari također zajednički pridonose i drugim školskim projektima. Listopad je kao Mjesec školskih knjižnica u cijelom svijetu ove godine bio posvećen temi "Školske knjižnice: ključ za prošlost, sadašnjost i budućnost", a mi smo ga u školi obilježili likovnom radionicom izrade originalnih straničnika od suhoga cvijeća. Prikupljanje i sušenje cvijeća organizirali smo zajedno s našom Ekogrupom i učiteljem Darkom Cerjancem, a radionicu straničnika zajedno sa 6. r. i učiteljicom likovne kulture Nevenkom Mikulić. Kako je zadana tema bila vezana uz motive narodne nošnje užeg zavičaja, pomogla nam je i voditeljica folklorne skupine Ivana Tuškan. Straničnici su poslani na natječaj Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“ iz Šibenika gdje su i izloženi u povodu Mjeseca hrvatske knjige.

. Tijekom drugog polugodišta knjižničari intenzivnije pomažu pri stvaranju digitalnog kataloga knjižnice u programu METELwin, posebno  u manipulativnom dijelu posla – vađenju knjiga s polica, lijepljenju bar-kodova i ponovnom ulaganju na police. Od veljače katalog se može pretraživati na stranici METELwin DIGITAL LIBRARY na adresi http:/library.foi.hr/dlib/, u prozoru OPAC (Online public access catalog – Javni mrežni katalog knjižnice). Do sada je unesen lektirni fond RN matične škole te lektirni fond PN 5.-6. razreda, pa se plan katalogizacije prenosi na sljedeću školsku godinu.

Tema Potrošači električne energije u domaćinstvu: učenici su usvojili znanja o snazi različitih električnih i elektroničkih uređaja koje svakodnevno koriste.

Cilj je bio osvijestiti učenike o racionalnoj potrošnji, odnosu veličina snage velikih i malih potrošača te je posebno stavljen naglasak na važnost uključenja trošila u noćnoj tarifi koja je dvostruko jeftinija. Jednostavnim izračunom učenici su uvidjeli kolika je mjesečna ušteda na računu za električnu energiju ako samo dva velika potrošača uključujemo iza 21 (22) sati.

Priloženi dokumenti:
SKOLSKI_KURIKULUM_2013-2014_radna_verzija.docx (378.72 KB)